Pages Menu
   
Recall Healing
Categories Menu

12 maja 2013

Jakie są psychiczne uwarunkowania chorób?

Wybrane przykłady

Alergia

Alergia to konflikt separacji. Alergen to nośnik, który powoduje powiązanie z tym, co się wydarzyło. W ten sposób alergia jest połączona ze wspomnieniem sytuacji. W szczytowym momencie konfliktu mózg rejestruje zmysłami dostępne bodźce, skanuje środowisko, ludzi, substancje dostępne w powietrzu itp. Może na poziomie metaforycznym połączyć bardzo symboliczne rzeczy. Np. kobieta miała alergię na sezam. Okazało się, że wiele lat wcześniej, gdy zdradził ją mąż, w momencie otrzymywania tej informacji przeżyła bardzo silny stres, który odebrała jako konflikt separacji, a w tym samym czasie w pokoju włączony był telewizor i aktualnie była nadawana “Ulica Sezamkowa”…

jakie są przyczyny alergii

Jakie są przyczyny alergii?

 

Bezsenność

Bezsenność jest oznaką przewlekłej depresji, jawnej lub utajonej. Zawiera element lęku przed czymś lub poszukiwanie rozwiązania.

jakie są przyczyny bezsennosci

Czym spowodowana jest bezsenność?

 

Bielactwo

Konflikt oddzielenia od kogoś ukochanego lub podziwianego połączony z brzydkim zabarwieniem, splamieniem, naruszeniem czyjeś integralności. „Chciałbym być przytulony, ale nie mogę”.

Pragnienie wybielenia się. Oczyszczenia z czegoś, zmycia z siebie brudów. Konflikt zaatakowania kogoś, wyrządzenia mu krzywdy lub wyrzutów sumienia z tego powodu.

 

Grzybica

Infekcje grzybicze związane są z dwoma głównymi aspektami: „wewnętrznym strachem i cierpieniem” i „śmiercią, smutkiem, żałobą”.

W jakiej części ciała atakuje grzybica?

Pochwa:

„Koniec relacji z moim partnerem”, „Nie chcę mieć z nim dziecka”, „Jestem bardzo rozczarowana tym związkiem”…

Jama ustna:

„Powiedziałem coś, co przyczyniło się do czyjejś śmierci”.

Język:

„O jakim zmarłym nie wolno mi źle mówić?”

Stopa:

„Widziałem moją matkę robiącą coś odrażającego”, „Zostałem wydalony z ojczyzny”…

Paluch:

„Żałuję, że nie wyraziłem swojej urazy w stosunku do matki”.

 

Hemoroidy

Konflikt tożsamości związany z ojcem: „Kim jestem dla mojego ojca?”, „Jaka jest moja tożsamość płciowa?”, „Kim jestem dla rodziny, dla społeczeństwa?”, „Czy mój ojciec jest naprawdę moim ojcem?”.

Konflikt nieumiejętności zaprzeczenia, sprzeciwienia się. „Nie potrafię powiedzieć: nie!”. Dziecko nie potrafi wyrazić sprzeciwu, co powoduje, że zbudowanie własnej tożsamości będzie dla niego bardzo trudne. Te trudności mogą doprowadzić do powstania hemoroidów.

 

Kamienie nerkowe

Konflikt walki o życie – pozwala zatrzymać większą ilość wody.

Konflikt niemożności oznaczenia swojego terytorium, wyznaczenia granic. „Ktoś zajął moje terytorium”.

Przykładowo, pewna kobieta poddała się operacji plastycznej twarzy. Jej siostra bliźniaczka przeżywa wstrząs: nie poznaje własnej siostry, czuje się, jakby straciła korzenie. Konflikt pozbawienia własności powoduje chorobę nerek.

 

Kolka nerkowa

Jest wynikiem archaicznego biologicznego konfliktu przetrwania, w którym elementem kluczowym jest woda. Zaburzenie to jest bezpośrednio powiązane z konfliktem unicestwienia oraz problemami uchodźców i walki o byt.

Pojawienie się kamienia nerkowego symbolicznie oznacza: „Nie chcę, aby inni zaznaczali swoje terytorium w moim ogrodzie”.

 

Kręgosłup

W naszej fizjologii kręgosłup jest filarem, czymś jak ściana nośna dla domu. Jeżeli filar upadnie, zawali się wszystko inne. Poszczególne kręgi kontrolowane są po połowie przez obie półkule mózgu.

Prawa strona kręgów połączona jest z lewą półkulą mózgową odpowiedzialną za wyrażanie emocji i złość.

Lewa strona kręgów połączona jest z prawą półkulą mózgową zawiadującą strachem, podporządkowaniem się i szukaniem uczucia.

bole kregoslupa

Problemy z kręgosłupem

 

Migreny – bóle głowy

Migreny są zazwyczaj częścią fazy zdrowienia konfliktu obniżenia wartości na poziomie intelektualnym „Myślałem, że nie dam rady tego zrobić, ale to zrobiłem”, „Porównuję siebie z innymi: nie jestem tak dobry jak oni!”.

Wewnętrzne wątpliwości: „Nie potrafię wymyślić niczego skutecznego”, ponieważ porównuję siebie do kogoś lub czegoś.

 

Migreny – bardzo silne

Mają je ludzie, którzy nie chcą stawić czoła rzeczywistości i prawdzie, którą symbolizuje światło.

silne migrenowe bole glowy

Migrenowe bóle głowy

 

Pęcherz moczowy

Prawa połowa pęcherza – żeńska (związana z lewą półkulą mózgu).

Konflikt niemożności zorganizowania swojego terytorium lub rozpoznania jego granic.

Konflikt niemożności określenia swojej pozycji, położenia – gdy terytorium nagle przestaje być zorganizowane tak jak poprzednio.

Strach przed dezorganizacją terytorium.

Konflikt poczucia bezpieczeństwa w granicach terytorium.

Przykładowo, teściowie cały czas są u nas. Kobieta przechodzi na emeryturę, mąż „plącze się pod nogami”. Rodzi się młodszy brat.

Lewa połowa pęcherza – męska (związana z prawą półkulą mózgu)

Konflikt znakowania terytorium, zwłaszcza poza domem.

Konflikt granic terytorium. Problem rywalizacji.

 

Rak piersi

Głównym znaczeniem biologicznym raka piersi jest konflikt domu/gniazda. Dom/gniazdo to między innymi: dom, mąż, dzieci, rodzina… (rzeczywiste, wirtualne, wyobrażone).

 

Rak prawej piersi u kobiety praworęcznej

Niemacierzyński konflikt gniazda, miejsce przejawiania konfliktu „rozrzedzonego gniazda”, tragedii związanej z osobą, na której nam zależy, ale nie ogrywamy wobec niej roli matki, np. partnerem, rodzeństwem, przyjaciółmi, krewnymi, rodzicami, dziadkami…

Przykład:

Kobieta pragnie stworzyć swój dom, gniazdo. Dochodzi jednak do kłótni z partnerem. Półtora miesiąca później w jej piersi pojawia się guz. Po pogodzeniu z partnerem odzyskuje spokój, rozpoczyna się faza zdrowienia.

 

Lewa pierś: macierzyński konflikt gniazda

To miejsce przejawiania konfliktu gniazda w wąskim znaczeniu: tragedii związanej z kimś, do kogo mamy stosunek macierzyński: dziecka, mieszkania, domu, pasji, firmy (będącej dziełem życia – „dzieckiem”…

 

Reumatyzm

Jest to pomniejszy konflikt spadku poczucia własnej wartości, odnoszący się do ruchu, właściwy dla miejsca, w którym znajduje się chora tkanka. Czasami inna osoba jest dla nas punktem odniesienia, oparciem, skałą – jeżeli on/ona upada, pojawia się konflikt spadku wartości.

 

Udar

Konflikt utraty terytorium intelektualnego. „Moje pomysły nie mają wystarczającej siły przebicia”, „Nie potrafię obronić swoich poglądów”, „Moja rodzina dała mi życie, ale nie zapewniła mi właściwych intelektualnych rozwiązań”.

Przykładowo, pewien lekarz prowadzi badania, które mogą pomóc ludziom, jednak nieustannie atakowany jest przez media. Musi bronić swoich pomysłów. Długotrwały konflikt doprowadził do udaru.

 

Zawroty głowy

Biologicznym znaczeniem zawrotów głowy jest pozostawanie w miejscu. „Mój mózg wywołuje ten stan, aby utrzymać mnie w tym samym miejscu, ponieważ czuję się zagubiony”, „Nie mogę znieść słuchania czegoś bolesnego”, „Straciłem poczucie bezpieczeństwa, mojego ojca, mój punkt odniesienia, moją kotwicę”, „Przede mną jest przepaść, muszę iść naprzód”.

 

Zespół jelita drażliwego

Konflikt niemożności strawienia kęsa. Niemożliwy do strawienia spór. „Znoszę uciążliwości i utrapienia związane z poleceniami, ludźmi mającymi nade mną władzę, tym który podlegam” w klimacie bierności, beznadziei, bezsilności. „Chciałbym odzyskać miłość matki”.

 

Żylaki

Pomniejsze obniżenie wartości związane z miejscową „niepełnosprawnością”, „ułomnością” powiązane ze znaczeniem konkretnej części ciała. Konflikt biologiczny typu żeńskiego. Pojawiają się one najczęściej u kobiet, czasem u mężczyzn leworęcznych lub takich, u których dominuje pierwiastek żeński.

Przykładowo, pacjent musi pozostać w łóżku. Niemożność uprawiania sportu. Kobieta zostaje zgwałcona i zachodzi w ciążę, leczy poddaje się aborcji. Pojawiają się u niej żylaki, ponieważ w pewnym sensie pozbyła się ciężaru.

przyczyny zylakow

Jakie są przyczyny żylaków?